Відбулося засідання Ради з питань внутрішньо переміщених осіб при Калинівській міській раді
Шістнадцятого квітня під головуванням голови Ради Владислава Ніконенка відбулося чергове засідання Ради з питань внутрішньо переміщених осіб при Калинівській міській раді.
На засідання були запрошені керівники установ та організацій Калинівської громади, які надають послуги внутрішньо переміщеним особам.
На початку засідання заступниця голови Ради з питань ВПО при Калинівській міській раді Наталія Горєльченко розповіла про участь в семінарі на тему «Дієві кейси для покращення функціонування Рад з питань ВПО», який відбувся 11 березня у Вінниці. Як зазначила доповідачка, під час семінару отримала багато важливої інформації про можливості психологічної, медичної, фінансової допомоги, яку надає держава та волонтерські організації внутрішньо переміщеним особам.
Про компенсацію витрат власникам житлових приміщень, що пов'язані з безоплатним розміщенням ВПО в Калинівській громаді та про субсидію на оренду житла як важливий інструмент для підтримки внутрішньо переміщених осіб, які не мають власного житла, придатного для проживання і не мають достатньо коштів аби самостійно винаймати індивідуальне житло розповіла начальниця відділу обслуговування громадян №8 (Сервісний центр) Головного управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області Наталія Клюс.
Вона зазначила, що право на отримання компенсації мають фізичні особи або їх представники, які безоплатно розміщують у своїх житлових приміщеннях внутрішньо переміщених осіб. Компенсація не може бути призначена, якщо між ВПО та власником житла є родинні зв’язки; ВПО має інше житло на умовно безпечних територіях площею більше ніж 13,65 кв.м на одну особу; ВПО протягом 3-х місяців перед зверненням купила, безоплатно одержала або купила на пільгових умовах кімнату в будинку чи в гуртожитку, квартиру чи будинок; ВПО перебуває за кордоном понад 30 календарних днів поспіль; ВПО зазначила у заяві чи повідомленні неправдиву інформацію.
Також з 29 січня 2025 року для ВПО запровадили субсидію на оплату вартості або частину вартості найму (оренди) житла. Субсидія надається внутрішньо переміщеним особам, які не отримують допомогу на проживання. Для призначення субсидії наймач разом з власником житла мають подати до Пенсійного фонду заяву та підписаний договір найму.
Про оцінювання потреб внутрішньо переміщених осіб на території Калинівської громади проінформувала заступниця начальника управління соціального захисту та охорони здоров’я міської ради Лілія Восковнюк.
Опитування проводили у лютому-березні нинішнього року серед внутрішньо переміщених осіб усіх населених пунктів громади, а також ВПО, які проживають в гуртожитках с.Нова Гребля та Калинівського технологічного фахового коледжу. Всього були опитані 120 респондентів. Мета опитування – визначення потреб ВПО, їх видів та обсягів, надання їм необхідної соціальної підтримки та покращення інтеграції ВПО у громаду.
Про роботу з питань реалізації службою зайнятості заходів з підтримки та працевлаштування ВПО у Калинівській громаді розповів начальник Калинівського відділу Хмільницької філії Вінницького обласного центру зайнятості Ігор Ткачук. Як зазначив доповідач, держава запроваджує механізми стимулювання громадян до пошуку роботи, здобуття нових професійних навичок або ж започаткування власної справи.
Фахівці служби зайнятості здійснюють індивідуальний підбір вакансій для кожної людини з урахуванням отриманої освіти, професійного досвіду та побажань до майбутнього робочого місця. Допомога по безробіттю призначається з першого дня після надання людині відповідного статусу. Поки діє воєнний стан тривалість допомоги не може перевищувати 90 календарних днів.
Служба зайнятості здійснює навчання безробітних у навчальних закладах. Для безробітних таке навчання безоплатне, воно здійснюється за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Також є можливість отримання ваучера на навчання. Це документ, що дає змогу внутрішньо переміщеним особам безоплатно підвищити кваліфікацію або отримати нову професію за затвердженим Мінекономіки переліком зі 124 професій і спеціальностей.
Безробітні внутрішньо переміщені особи можуть отримати гранти на започаткування або розвиток вже діючого бізнесу.
Підбиваючи підсумки зібрання заступник міського голови Олександр Щьов зазначив, що всі служби та організації Калинівської міської ради налаштовані на підтримку та допомогу ВПО. Тому, у разі необхідності, кожна внутрішньо переміщена особа може звернутися за допомогою та отримати її.